# Chemia — zadanie 4.110

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-886/zad/4.110
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2019 (rozszerzona)
- rok: 2019
- poziom: rozszerzona
- typ: open
- działy: Roztwory i inne mieszaniny, 17. Mieszanie roztworów. Przeliczanie stężeń

## Treść

Wybierz sposób na przygotowanie 0,5-molowego roztworu NaOH.

## Rozwiązanie — skul.pl

A:
250 cm³ = 0,25 dm³
0,2 mol/dm³∙ 0,25 dm³ = 0,05 mol
Cₘ =
= 0,1 mol/dm³
B:
Korzystamy ze wzoru na średnią ważoną (sumujemy wymnożone stężenia roztworów przez ich wagi i dzielimy przez całkowitą sumę wag):
=
= 0,5 mol/dm³
C:
W 100 cm³ 1-molowego roztworu znajduje się 0,1 mol substancji. Po rozcieńczeniu:
Cₘ =
= 0,33 mol/dm³
D:
Cₘ =
= 5 mol/dm³

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** B. przez zmieszanie roztworu NaOH o stężeniu 1,5 mol/dm³ z roztworem o stężeniu 0,2 mol/dm³ w stosunku objętościowym 3 : 10.

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-886/zad/4.110)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-886%2Fzad%2F4.110)

## Podobne zadania

- [Zadanie 4.128.a](https://matura.lol/question/skul-886/zad/4.128.a) — Oceń czy stężenie molowe jonów sodu i potasu jest jedna­kowe w roztworze mieszaniny węglanu sodu i węglanu potasu.
- [Zadanie 4.128.b](https://matura.lol/question/skul-886/zad/4.128.b) — Określ, jakie będzie stężenie procentowe anionów CO₃²⁻ w roztworze mieszaniny węglanu sodu i węglanu potasu.
- [Zadanie 4.106](https://matura.lol/question/skul-886/zad/4.106) — Wskaż, ile może wynieść stężenie roztworu powstałego przez zmieszanie roztworu 10% i 20%.
- [Zadanie 4.107](https://matura.lol/question/skul-886/zad/4.107) — Ile wynosi stężenie roztworu powstałego przez zmieszanie 2 g perhydrolu z 30 g wody utlenionej.

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
