# Chemia — zadanie 4.114

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-886/zad/4.114
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2019 (rozszerzona)
- rok: 2019
- poziom: rozszerzona
- typ: open
- działy: Roztwory i inne mieszaniny, 17. Mieszanie roztworów. Przeliczanie stężeń

## Treść

Oblicz, jakie będzie stężenie molowe roztworu NaOH, który został rozcieńczony w kolbie miarowej 100 cm³.

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** NaOH – 40,01 g/mol
Masa NaOH znajdująca się w roztworze:
30 cm³∙ 1,26 g/cm³ = 37,8 g (masa roztworu)
37,8 g ∙ 24% = 9,072 g
Liczba moli NaOH:
= 0,227 mol
Stężenie molowe:
100 cm³ = 0,1 dm³
Cₘ =
= 2,27 mol/dm³≈ 2,3 mol/dm³
C. 2,3 mol/dm³

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-886/zad/4.114)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-886%2Fzad%2F4.114)

## Podobne zadania

- [Zadanie 4.128.a](https://matura.lol/question/skul-886/zad/4.128.a) — Oceń czy stężenie molowe jonów sodu i potasu jest jedna­kowe w roztworze mieszaniny węglanu sodu i węglanu potasu.
- [Zadanie 4.128.b](https://matura.lol/question/skul-886/zad/4.128.b) — Określ, jakie będzie stężenie procentowe anionów CO₃²⁻ w roztworze mieszaniny węglanu sodu i węglanu potasu.
- [Zadanie 4.106](https://matura.lol/question/skul-886/zad/4.106) — Wskaż, ile może wynieść stężenie roztworu powstałego przez zmieszanie roztworu 10% i 20%.
- [Zadanie 4.107](https://matura.lol/question/skul-886/zad/4.107) — Ile wynosi stężenie roztworu powstałego przez zmieszanie 2 g perhydrolu z 30 g wody utlenionej.

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
