# Chemia — zadanie 4.56

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-886/zad/4.56
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2019 (rozszerzona)
- rok: 2019
- poziom: rozszerzona
- typ: open
- działy: Roztwory i inne mieszaniny, 15. Stężenie procentowe

## Treść

Wskaż ilości Mg i MgO, jakie przereagowały z 272,9 cm³ kwasu solnego o gęstości 1,07 g/cm³ i stężeniu 15%, jeśli otrzymano 0,4 mola gazu.

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** Mg – 24,31 g/mol
MgO – 40,31 g/mol
Równania reakcji:
Mg + 2 HCl → MgCl₂ + H₂
MgO + 2 HCl → MgCl₂ + H₂O
Tylko w reakcji z magnezem wydziela się gaz, więc znają jego ilość obliczamy ilość użytego magnezu:
24,31 g/mol → 1 mol
x → 0,4 mol
x = 9,7 g = 0,4 mol
Ilość kwasu, jaką zużyto:
272,9 cm³∙ 1,07 g/cm³ = 292 g
292 g ∙ 15% = 43,8 g
Ilość HCl użyta na reakcję z Mg:
24,31 g/mol → 2 ∙ 36,46 g/mol
9,7 g → y
y = 29,1 g
Ilość HCl użyta na reakcję z MgO:
43,8 g – 29,1 g = 14,7 g
Ilość użytego MgO:
40,31 g/mol → 2 ∙ 36,46 g/mol
z → 14,7 g
y = 8 g
= 0,2 mol
A. 0,4 mola magnezu i 0,2 mola tlenku magnezu.

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-886/zad/4.56)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-886%2Fzad%2F4.56)

## Podobne zadania

- [Zadanie 4.72.b](https://matura.lol/question/skul-886/zad/4.72.b) — Określ, czy 100 g roztworu kwasu azotowego(V) o stężeniu 63% wystarczy do roztworzenia 16 g siarki.
- [Zadanie 4.72.a](https://matura.lol/question/skul-886/zad/4.72.a) — Zapisz równania reakcji roztwarzania siarki kwasem azotowym(V).
- [Zadanie 4.47](https://matura.lol/question/skul-886/zad/4.47) — Wskaż, stężenie procentowe roztworu 50 g wody + 5 g cukru.
- [Zadanie 4.48](https://matura.lol/question/skul-886/zad/4.48) — Wskaż, masę chlorku baru pozostałą po odparowaniu wody ze 175 g 8% roztworu.

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
