# Chemia — zadanie 4.60

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-886/zad/4.60
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2019 (rozszerzona)
- rok: 2019
- poziom: rozszerzona
- typ: open
- działy: Roztwory i inne mieszaniny, 15. Stężenie procentowe

## Treść

Wybierz czynności, które należy podjąć w celu otrzymania roztworu H₃PO₄ o stężeniu 15%.

## Rozwiązanie — skul.pl

A:
P₄O₁₀ – 283,88 g/mol
H₃PO₄ – 98,00 g/mol
H₂O – 18,02 g/mol
Masa wody:
18,02 g/mol ∙ 4,95 mol = 89,2 g
P₄O₁₀ + 6 H₂O → 4 H₃PO₄
Ilość kwasu, jaka się wytworzy:
283,88 g/mol → 4 ∙ 98,00 g/mol
10,87 g → x
x = 15,01 g
Stężenie roztworu:
Cₚ =
∙ 100% = 15%
B:
Cₚ =
∙ 100% = 15%
C:
P – 30,97
P₄O₁₀ – 283,88 g/mol
H₃PO₄ – 98,00 g/mol
4 P + 5 O₂→ P₄O₁₀
Obliczamy ilość utworzonego tlenku fosforu:
4 ∙ 30,97 g/mol → 283,33 g/mol
4,74 g → x
x = 10,86 g
P₄O₁₀ + 6 H₂O → 4 H₃PO₄
Ilość kwasu, jaka się wytworzy:
283,88 g/mol → 4 ∙ 98,00 g/mol
10,86 g → x
x = 15,00 g
Stężenie roztworu:
Cₚ =
∙ 100% = 15%
D:
P₄O₁₀ + 6 H₂O → 4 H₃PO₄
Ilość kwasu, jaka się wytworzy:
283,88 g/mol → 4 ∙ 98,00 g/mol
10,86 g → x
x = 15,00 g
Cₚ =
∙ 100% = 15%

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** A. dodać 10,87 g tlenku fosforu(V) do 4,95 mola wody.
B. zmieszać 170 g wody z 30 g kwasu fosforowego(V).
C. dodać do 89 g wody produkt całkowitego spalania 4,74 g fosforu.
D. rozpuścić całkowicie 10,87 g tlenku fosforu(V) w niewielkiej ilości wody destylo­wanej, a następnie uzupełnić roztwór wodą tak, aby masa roztworu wyniosła 100 g.

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-886/zad/4.60)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-886%2Fzad%2F4.60)

## Podobne zadania

- [Zadanie 4.72.b](https://matura.lol/question/skul-886/zad/4.72.b) — Określ, czy 100 g roztworu kwasu azotowego(V) o stężeniu 63% wystarczy do roztworzenia 16 g siarki.
- [Zadanie 4.72.a](https://matura.lol/question/skul-886/zad/4.72.a) — Zapisz równania reakcji roztwarzania siarki kwasem azotowym(V).
- [Zadanie 4.47](https://matura.lol/question/skul-886/zad/4.47) — Wskaż, stężenie procentowe roztworu 50 g wody + 5 g cukru.
- [Zadanie 4.48](https://matura.lol/question/skul-886/zad/4.48) — Wskaż, masę chlorku baru pozostałą po odparowaniu wody ze 175 g 8% roztworu.

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
