# Chemia — zadanie 4.81

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-886/zad/4.81
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2019 (rozszerzona)
- rok: 2019
- poziom: rozszerzona
- typ: open
- działy: Roztwory i inne mieszaniny, 16. Stężenie molowe

## Treść

Wskaż, ile wody zawiera 400 cm³ roztworu HCOOH o gęstości 1,1 g/cm³ i stężeniu 7 mol/dm³

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** HCOOH – 46,03 g/mol
400 cm³ = 0,4 dm³
Obliczamy masę kwasu zawartego w roztworze:
7 mol/dm³∙ 0,4 dm³ = 2,8 mol
46,03 g/mol ∙ 2,8 mol = 128,88 g
Określamy, jaka ilość wody znajduje się w roztworze:
400 cm³∙ 1,1 g/cm³ = 440 g
440 g – 128,88 g = 311,12 g ≈ 311 g
B. 311 g wody

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-886/zad/4.81)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-886%2Fzad%2F4.81)

## Podobne zadania

- [Zadanie 4.100.b](https://matura.lol/question/skul-886/zad/4.100.b) — Oblicz, jakie będzie stężenie molowe roztworu powstałego w wyniku wprowadzenia 15 dm³ NH₃ do 1 dm³ wody.
- [Zadanie 4.100.a](https://matura.lol/question/skul-886/zad/4.100.a) — Określ, czy w wyniku wprowadzenia 15 dm³ NH₃ do 1 dm³ wody otrzymano roztwór nasycony czy nienasycony.
- [Zadanie 4.101](https://matura.lol/question/skul-886/zad/4.101) — Określ, jaką objętość roztworu Na₃PO₄ należy dodać do roztworu zawierającego 12 g kationów wapnia, aby je wytrącić.
- [Zadanie 4.102](https://matura.lol/question/skul-886/zad/4.102) — Określ stężenie molowe roztworu powstałego na drodze spalenia siarki, wprowadzenie produktu spalenia do wody i zmieszania z K₂O.

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
