# Chemia — zadanie 4.98

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-886/zad/4.98
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2019 (rozszerzona)
- rok: 2019
- poziom: rozszerzona
- typ: open
- działy: Roztwory i inne mieszaniny, 16. Stężenie molowe

## Treść

Określ, ile cm³ wody potrzeba do otrzymania opisywanego roztworu NaOH.

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** NaOH – 40 g/mol
Liczba moli NaOH w roztworze:
= 0,125 mol
Wymagana objętość roztworu:
0,125 mol ÷ 3,75 mol/dm³ = 0,0333 dm³ = 33,3 cm³
Masa roztworu:
1,15 g/cm³∙ 33,3 cm³ = 38,3 g
Objętość wody:
38,3 g – 5 g = 33,3 g
33,3 g ÷ 1,00 g/cm³ = 33 cm³

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-886/zad/4.98)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-886%2Fzad%2F4.98)

## Podobne zadania

- [Zadanie 4.100.b](https://matura.lol/question/skul-886/zad/4.100.b) — Oblicz, jakie będzie stężenie molowe roztworu powstałego w wyniku wprowadzenia 15 dm³ NH₃ do 1 dm³ wody.
- [Zadanie 4.100.a](https://matura.lol/question/skul-886/zad/4.100.a) — Określ, czy w wyniku wprowadzenia 15 dm³ NH₃ do 1 dm³ wody otrzymano roztwór nasycony czy nienasycony.
- [Zadanie 4.101](https://matura.lol/question/skul-886/zad/4.101) — Określ, jaką objętość roztworu Na₃PO₄ należy dodać do roztworu zawierającego 12 g kationów wapnia, aby je wytrącić.
- [Zadanie 4.102](https://matura.lol/question/skul-886/zad/4.102) — Określ stężenie molowe roztworu powstałego na drodze spalenia siarki, wprowadzenie produktu spalenia do wody i zmieszania z K₂O.

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
