# Chemia — zadanie 5.138

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-886/zad/5.138
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2019 (rozszerzona)
- rok: 2019
- poziom: rozszerzona
- typ: open
- działy: Reakcje w roztworach, 25. Miareczkowanie

## Treść

Określ, jakie jest stężenie kwasu HCl zużytego na zmiareczkowanie 25 cm³ roztworu Na₂CO₃.

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** Na₂CO₃ + 2 HCl → 2 NaCl + H₂O + CO₂
Na₂CO₃ – 106 g/mol
Ilość moli Na₂CO₃:
= 0,025 mol
Wyliczona ilość została rozpuszczona w 500 cm³ wody. Stężenie tego roztworu:
500 cm³ = 0,5 dm³
Cₘ =
= 0,05 mol/dm³
Ilość węglanu jaka przereagowała podczas miareczkowania:
25 cm³ = 0,025 dm³
0,025 dm³∙ 0,05 mol/dm³ = 0,00125 mol
Obliczamy ilość kwasu potrzebną na zmiareczkowanie takiej ilości węglanu:
Na₂CO₃→ 2 HCl
1 mol → 2 mol
0,00125 mol → x
x = 0,0025 mol
Obliczamy stężenie kwasu:
18 cm³ = 0,018 dm³
Cₘ =
= 0,139 mol/dm³

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-886/zad/5.138)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-886%2Fzad%2F5.138)

## Podobne zadania

- [Zadanie 5.137.b](https://matura.lol/question/skul-886/zad/5.137.b) — Określ, jakie było stężenie NaOH, jeśli stosunek objętości analitu i titranta użytego na zmiareczkownanie wyniósł 5 : 3.
- [Zadanie 5.137.a](https://matura.lol/question/skul-886/zad/5.137.a) — Zaprojektuj doświadczenie pozwalające ocenić stężenie roztworu NaOH umieszczonego w litrowej butelce. Wymień kolejne czynności.
- [Zadanie 5.140.b](https://matura.lol/question/skul-886/zad/5.140.b) — Określ, jaka była zawartość procentowa kwasu powstałego w wyniku fermentacji wina.
- [Zadanie 5.140.a](https://matura.lol/question/skul-886/zad/5.140.a) — Oceń czy aparatura do fermentacji alkoholowej jest szczelna, jeżeli błękit bromotymolowy zmienił swoje zabarwienie.

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
