# Chemia — zadanie 5.161

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-886/zad/5.161
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2019 (rozszerzona)
- rok: 2019
- poziom: rozszerzona
- typ: open
- działy: Reakcje w roztworach, 27. Zadania podsumowujące

## Treść

Określ jakie stężenie procentowe będzie miał roztwór amoniaku o pH = 12,1 i gęstości 0,936 g/cm³.

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** NH₃∙ H₂O ⇄ NH₄⁺ + OH⁻
NH₃ – 17,03 g/mol
Obliczamy stężenie jonów OH⁻:
pOH = 14 – pH = 14 – 12,1 = 1,9
- log([OH⁻])= 1,9
[OH⁻] = 10^{-1,9} = 0,0126 mol/dm³
Obliczamy stężenie amoniaku:
[NH₄⁺] = [OH⁻]
Zapisujemy wzór na stałą równowagi (dysocjacji), oznaczając przez c szukane stężenie amoniaku:
K =
=
=
K = 1,8 ∙ 10⁻⁵
K(c – 0,0126) = 0,0126²
Kc – 0,0126K = 0,0126²
c =
= 8,83 mol/dm³
Znając gęstość, masę molową i stężenie molowe możemy obliczyć stężenie procentowe:
d = 0,936 g/cm³ = 936 g/dm³
Cₚ =
=
= 16,07%

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-886/zad/5.161)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-886%2Fzad%2F5.161)

## Podobne zadania

- [Zadanie 5.166.c](https://matura.lol/question/skul-886/zad/5.166.c) — Określ, jaki jest stopie dysocjacji w roztworze VI.
- [Zadanie 5.166.a](https://matura.lol/question/skul-886/zad/5.166.a) — Określ ilość (w cm³) roztworu I jaką należy dodać do 100 cm³ roztworu III, aby zobojętnić roztwór.
- [Zadanie 5.165.b](https://matura.lol/question/skul-886/zad/5.165.b) — Wskaż dwie zlewki, w których wymieszane zawartości dadzą roztwór soli o odczynie kwasowym.
- [Zadanie 5.165.c](https://matura.lol/question/skul-886/zad/5.165.c) — Wskaż dwie zlewki, w których wymieszane zawartości dadzą trudno rozpuszczalną w wodzie sól.

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
