# Chemia — zadanie 5.66

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-886/zad/5.66
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2019 (rozszerzona)
- rok: 2019
- poziom: rozszerzona
- typ: open
- działy: Reakcje w roztworach, 22. Stała i stopień dysocjacji

## Treść

Określ, jakie będzie pH roztworu kwasu siarkowego(VI) o stężeniu 0,2 mol/dm³ połączonego z roztworem zasady potasowej o stężeniu 0,7 mol/dm³.

## Rozwiązanie — skul.pl

Wzór na pH:
pH = - log([H⁺])
Wzór na pOH:
pOH = - log([OH⁻])
Zależność między pH i pOH:
pH + pOH = 14

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** Zachodzi reakcja:
H₂SO₄ + 2 KOH → K₂SO₄ + 2 H₂O
Ilość użytego kwasu:
150 cm³ = 0,15 dm³
0,15 dm³∙ 0,2 mol/dm³ = 0,03 mol
Ilość użytego KOH:
100 cm³ = 0,1 dm³
0,1 dm³∙ 0,7 mol/dm³ = 0,07 mol
Ponieważ każdy mol kwasu reaguje z 2 molami wodorotlenku, liczymy, ile moli wodorotlenku przereaguje:
1 mol H₂SO₄→ 1 mol KOH
0,03 mol → x
x = 0,06 mol ⇒ Wodorotlenek użyty w nadmiarze
Ilość pozostałego KOH w roztworze po reakcji:
0,07 mol – 0,06 mol = 0,01 mol
KOH → K⁺ + OH⁻
Z równania dysocjacji i wiedząc, że KOH dysocjuje całkowicie, możemy zapisać równość ilości moli:
KOH = OH⁻ = 0,01 mol
Obliczamy stężenie:
100 cm³ + 150 cm³ = 250 cm³ = 0,25 dm³
Cₘ =
= 0,04 mol/dm³
Liczymy pH:
pOH = - log(0,04) = 1,4
pH = 14 – pOH = 14 – 1,4 = 12,6

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-886/zad/5.66)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-886%2Fzad%2F5.66)

## Podobne zadania

- [Zadanie 5.67.b](https://matura.lol/question/skul-886/zad/5.67.b) — Spośród podanych 3 związków chemicznych napisz wzór najmocniejszego kwasu sprzężonego z wymienionymi zasadami.
- [Zadanie 5.67.a](https://matura.lol/question/skul-886/zad/5.67.a) — Spośród podanych 3 związków chemicznych wskaż najsłabszą zasadę.
- [Zadanie 5.49](https://matura.lol/question/skul-886/zad/5.49) — Wskaż zdanie prawdziwe dotyczące dysocjacji elektrolitów.
- [Zadanie 5.50](https://matura.lol/question/skul-886/zad/5.50) — Wskaż, ile wynosi stężenie niezdysocjowanych cząsteczek HX w roztworze kwasu o stężeniu 5a mol/dm³ i stopniowi dysocjacji = 65%.

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
