# Chemia — zadanie 5.69

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-886/zad/5.69
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2019 (rozszerzona)
- rok: 2019
- poziom: rozszerzona
- typ: open
- działy: Reakcje w roztworach, 22. Stała i stopień dysocjacji

## Treść

Oblicz pH i pOH roztworu powstałego przez dodanie 50 cm³ roztworu NaOH o stężeniu 0,10 mol/dm³ do 180 cm³ roztworu HNO₃ o stężeniu 0,20 mol/dm³.

## Rozwiązanie — skul.pl

Wzór na pH:
pH = - log([H⁺])
Wzór na pOH:
pOH = - log([OH⁻])
Zależność między pH i pOH:
pH + pOH = 14

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** NaOH + HNO₃→ NaNO₃ + H₂O
Ilość moli NaOH:
50 cm³ = 0,05 dm³
0,05 dm³∙ 0,1 mol/dm³ = 0,005 mol
Ilość moli HNO₃:
80 cm³ = 0,08 dm³
0,08 dm³∙ 0,2 mol/dm³ = 0,016 mol
Ponieważ każdy mol kwasu reaguje z 1 molem wodorotlenku, to w wyniku reakcji przereaguje cały wodorotlenek i taka sama ilość HNO₃ (0,005 mol). Ilość pozostałego HNO₃:
0,016 mol – 0,005 mol = 0,011 mol
Obliczamy stężenie kwasu w powstałym roztworze:
Cₘ =
= 0,085 mol/dm³
Ponieważ HNO₃
H⁺ + NO₃⁻ stężenie jonów H⁺ będzie równe stężeniu kwasu.
pH = - log(0,085) = 1,07
pOH = 14 – pH = 14 – 1,07 = 12,93

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-886/zad/5.69)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-886%2Fzad%2F5.69)

## Podobne zadania

- [Zadanie 5.67.b](https://matura.lol/question/skul-886/zad/5.67.b) — Spośród podanych 3 związków chemicznych napisz wzór najmocniejszego kwasu sprzężonego z wymienionymi zasadami.
- [Zadanie 5.67.a](https://matura.lol/question/skul-886/zad/5.67.a) — Spośród podanych 3 związków chemicznych wskaż najsłabszą zasadę.
- [Zadanie 5.49](https://matura.lol/question/skul-886/zad/5.49) — Wskaż zdanie prawdziwe dotyczące dysocjacji elektrolitów.
- [Zadanie 5.50](https://matura.lol/question/skul-886/zad/5.50) — Wskaż, ile wynosi stężenie niezdysocjowanych cząsteczek HX w roztworze kwasu o stężeniu 5a mol/dm³ i stopniowi dysocjacji = 65%.

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
