# Chemia — zadanie 1.42.b

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-967/zad/1.42.b
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2020 (podstawowa)
- rok: 2020
- poziom: podstawowa
- typ: open
- działy: I. Roztwory, Przygotowywanie roztworów o zadanym stężeniu w teorii i praktyce

## Treść

W tym zadaniu musisz obliczyć stężenie molowe dla nowego roztworu, po odparowaniu 100 g rozpuszczalnika o gęstości 0,79 g • cm⁻³ z 0,5 l 5M roztworu.

## Rozwiązanie — skul.pl

Stężenie 5 M oznacza, że 5 moli substancji rozpuszczonej znajduje się w 1 dm³ roztworu, stąd łatwo można wyliczyć liczbę moli w początkowym roztworze. Liczba moli substancji rozpuszczonej się nie zmieni, ponieważ odparowujemy tylko rozpuszczalnik. Całkowitą objętość roztworu należy pomniejszyć o odparowany rozpuszczalnik. Stężenie molowe jest równe stosunkowi liczby moli do objętości roztworu.

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** Dane:
0,5 l = 0,5 dm³
m_{odp} = 100 g
d_{odp} = 0,79 g/cm³
Szukane:
Z proporcji wyznaczamy liczbę moli w roztworze pierwotnym.
5 moli substancji – 1 dm³ roztworu
x – 0,5 dm³ roztworu
x = 2,5 mola
Liczba moli substancji się nie zmieni, odparowaniu ulega tylko rozpuszczalnik.
Objętość odparowanego rozpuszczalnika wyliczamy z gęstości.
0,79 g – 1 cm³
100 g – x
x = 127 cm³ = 0,127 dm³
V_{rc} = 0,5 – 0,127 = 0,373 dm³
Odpowiedź: Stężenie molowe po odparowaniu 10 g rozpuszczalnika wynosi 6,7 M.

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-967/zad/1.42.b)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-967%2Fzad%2F1.42.b)

## Podobne zadania

- [Zadanie 1.40.b](https://matura.lol/question/skul-967/zad/1.40.b) — W tym zadaniu musisz obliczyć stężenie procentowe masowe dla nowego roztworu, po dodaniu 10 g rozpuszczalnika do 300 g 36% roztworu soli.
- [Zadanie 1.34.b](https://matura.lol/question/skul-967/zad/1.34.b) — W tym zadaniu musisz obliczyć masę substancji znajdującej się w 0,5 kg roztworu 8%.
- [Zadanie 1.36.a](https://matura.lol/question/skul-967/zad/1.36.a) — W tym zadaniu musisz obliczyć liczbę moli znajdującą się w 500 ml 1 M roztworu.
- [Zadanie 1.34.a](https://matura.lol/question/skul-967/zad/1.34.a) — W tym zadaniu musisz obliczyć masę substancji znajdującej się w 0,5 kg roztworu 2%.

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
