# Chemia — zadanie 1.81

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-967/zad/1.81
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2020 (podstawowa)
- rok: 2020
- poziom: podstawowa
- typ: open
- działy: I. Roztwory, Przygotowywanie roztworów o zadanym stężeniu w teorii i praktyce

## Treść

W tym zadaniu musisz obliczyć stężenie molowe dla roztworu, po dodaniu do 200 ml 0,2-molowego roztworu 100 ml rozpuszczalnika.

## Rozwiązanie — skul.pl

Stężenie 0,2 M oznacza, że 0,2 mola substancji rozpuszczonej znajduje się w 1 dm³ roztworu, stąd łatwo można wyliczyć liczbę moli w początkowym roztworze. Liczba moli substancji rozpuszczonej się nie zmieni, ponieważ dodajemy tylko rozpuszczalnik. Całkowitą objętość roztworu należy powiększyć o dodany rozpuszczalnik. Objętość początkową i dodanego rozpuszczalnika należy zamienić na dm³, aby obliczenia były poprawne. Stężenie molowe obliczamy ze stosunku liczby moli do objętości roztworu.

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** Dane:
= 200 ml = 200 cm³ = 0,2 dm³
V_{dod}= 100 ml = 100 cm³ = 0,1 dm³
Szukane:
Z proporcji wyznaczamy liczbę moli w roztworze pierwotnym.
0,2 mola substancji – 1 dm³ roztworu
x – 0,2 dm³ roztworu
x = 0,04 mola
Liczba moli substancji się nie zmieni, dodajemy tylko rozpuszczalnik.
Objętość roztworu po dodaniu rozpuszczalnika wynosi:
= 0,2 + 0,1 = 0,3 dm³
Odpowiedź: Stężenie molowe po dodaniu 100 ml rozpuszczalnika wynosi 0,13 M.

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-967/zad/1.81)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-967%2Fzad%2F1.81)

## Podobne zadania

- [Zadanie 1.40.b](https://matura.lol/question/skul-967/zad/1.40.b) — W tym zadaniu musisz obliczyć stężenie procentowe masowe dla nowego roztworu, po dodaniu 10 g rozpuszczalnika do 300 g 36% roztworu soli.
- [Zadanie 1.34.b](https://matura.lol/question/skul-967/zad/1.34.b) — W tym zadaniu musisz obliczyć masę substancji znajdującej się w 0,5 kg roztworu 8%.
- [Zadanie 1.36.a](https://matura.lol/question/skul-967/zad/1.36.a) — W tym zadaniu musisz obliczyć liczbę moli znajdującą się w 500 ml 1 M roztworu.
- [Zadanie 1.34.a](https://matura.lol/question/skul-967/zad/1.34.a) — W tym zadaniu musisz obliczyć masę substancji znajdującej się w 0,5 kg roztworu 2%.

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
