# Chemia — zadanie 1.84.a

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-967/zad/1.84.a
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2020 (podstawowa)
- rok: 2020
- poziom: podstawowa
- typ: open
- działy: I. Roztwory, Przygotowywanie roztworów o zadanym stężeniu w teorii i praktyce

## Treść

W tym zadaniu musisz obliczyć stężenie procentowe dla roztworu po dodaniu 2 g substancji rozpuszczonej do 20 g roztworu o stężeniu 4%.

## Rozwiązanie — skul.pl

Stężenie 4% oznacza, że 4 g substancji rozpuszczonej znajduje się w 100 g roztworu, stąd łatwo można wyliczyć masę substancji w początkowym roztworze. Znając masy substancji na początku i dodanej, można wyliczyć całkowitą masę substancji rozpuszczonej, masa roztworu również się zmieni po dodaniu substancji. Stężenie procentowe masowe wyliczamy ze stosunku masy substancji rozpuszczonej do masy roztworu.

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** Dane:
= 20 g
mₛ₁= 2 g
Szukane:
Z proporcji wyznaczamy masę substancji w roztworze pierwotnym.
4 g substancji – 100 g roztworu
x – 20 g roztworu
x = 0,8 g
Masa całkowita substancji rozpuszczonej wynosi więc: m_{sc}= 0,8 + 2 = 2,8 g
Masa roztworu po dodanie substancji wynosi: m_{rc}= 20 + 2 = 22 g
Odpowiedź: Stężenie procentowe masowe po dodaniu 2 g substancji wynosi 127%.

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-967/zad/1.84.a)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-967%2Fzad%2F1.84.a)

## Podobne zadania

- [Zadanie 1.40.b](https://matura.lol/question/skul-967/zad/1.40.b) — W tym zadaniu musisz obliczyć stężenie procentowe masowe dla nowego roztworu, po dodaniu 10 g rozpuszczalnika do 300 g 36% roztworu soli.
- [Zadanie 1.34.b](https://matura.lol/question/skul-967/zad/1.34.b) — W tym zadaniu musisz obliczyć masę substancji znajdującej się w 0,5 kg roztworu 8%.
- [Zadanie 1.36.a](https://matura.lol/question/skul-967/zad/1.36.a) — W tym zadaniu musisz obliczyć liczbę moli znajdującą się w 500 ml 1 M roztworu.
- [Zadanie 1.34.a](https://matura.lol/question/skul-967/zad/1.34.a) — W tym zadaniu musisz obliczyć masę substancji znajdującej się w 0,5 kg roztworu 2%.

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
